U okviru zajedničkog nastojanja da se unaprijedi položaj mladih u Bosni i Hercegovini, u sklopu projekta „Smislimo, kreirajmo i usvojimo politike prema mladima” koji finansira Evropska unija, tri jedinice lokalne samouprave – gradska uprava grada Banja Luka, grad Mostar i opština Stanari – potpisali su memorandume o saradnji sa Udruženjem građana M.O.C.A.R.T. Republike Srpske.

Ova saradnja ima za cilj osnaživanje mladih kroz konkretne mjere koje uključuju uspostavljanje fonda za mobilnost mladih i  razvoj volonterskih politika u Mostaru i Stanarima, te uspostavljanje fonda za mobilnost mladih, unapređenje uključivanja mladih u procese odlučivanja i osnaživanje Gradskog Omladinskog savjeta u Banja Luci.

Volonterske politike

Jedan od ključnih ciljeva saradnje je izrada volonterske politike kroz kreiranje strateškog dokumenta koji će regulisati uslove za volontiranje u Mostaru i Stanarima, a koji će se temeljiti na prethodnom istraživanju o potrebama i položaju mladih.

Istraživanje koje sprovodi M.O.C.A.R.T. RS će omogućiti detaljan uvid u podatke o stepenu učešća građana u volonterskim aktivnostima, problemima u zajednici koji mogu biti riješeni volonterskim programima, idejama o novim, potencijalnim volonterskim aktivnostima ili načinima učešća zajednice u aktivizmu u lokalnoj zajednici, a koji će se koristiti za razvijanje lokalnih volonterskih politika za pomenute zajednice.

Takođe, kroz saradnju sa M.O.C.A.R.T. RS, jedinice lokalne samouprave će raditi na uspostavljanju Fonda za mobilnost mladih. Ovaj fond će pružiti podršku mladima u procesu sticanja novih vještina i znanja, te pomoći u njihovom ličnom i profesionalnom razvoju.

Uloga dijaloga sa mladima

Saradnja uključuje i realizaciju dijaloga sa mladima u svakoj od jedinica lokalne samouprave, koji će poslužiti kao platforma za aktivno učešće u društvu i razgovor sa predstavnicima vlasti. Kroz ove dijaloge, mladi će imati priliku da direktno komuniciraju sa predstavnicima vlasti, postavljaju pitanja i predlažu rješenja za unapređenje politika prema mladima.

Transparentnost i odgovornost

Memorandumi su zasnovani na principima partnerstva, odgovornosti i transparentnosti.

Jedinice lokalne samouprave će izdati rješenje o kreiranju radnih grupa koje će raditi na izradi i usvajanju politika usmjerenih na mlade, uz kontinuiranu podršku M.O.C.A.R.T. Republike Srpske.

Očekuje se da će ove inicijative donijeti konkretne rezultate u vidu poboljšanja položaja mladih u BiH, kroz bolje uslove za društveno angažovanje.

Članak je nastao u okviru projekta „Smislimo, kreirajmo i usvojimo politike prema mladima” koji finansira Evropska unija, a provodi Institut za razvoj mladih KULT u partnerstvu sa Regionalnom kancelarijom za saradnju mladih (RYCO), Vijećem mladih Federacije BiH, Mrežom Omladinskih Centara za Animiranje, Razvoj i Trening Republike Srpske (M.O.C.A.R.T.) i Asocijacijom srednjoškolaca u BiH. Sadržaj teksta isključiva je odgovornost Mreže Omladinskih Centara za Animiranje, Razvoj i Trening Republike Srpske (M.O.C.A.R.T. RS) i ni na koji način ne održava stavove Evropske unije, Instituta za razvoj mladih KULT i drugih partnerskih organizacija u projektu.